• Nadpis

        •  

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Vtáka poznáš po perí a žiaka po reči

          A opäť sme tu. Pre niektorých prinášame poučenie (lebo múdry človek sa učí po celý život), pre iných možno neželanú (tým aj úplne zbytočnú) rubriku. Nech je tak či tak, čistota materinského jazyka v každodennom styku by mala byť záväzná pre každého.

          Sloveso napadnúť má v spisovnej slovenčine dvojakú väzbu, a to v závislosti od významu slovesa. Vo význame „zaútočiť, prepadnúť“ sa uplatňuje väzba s akuzatívom, napr. napadnúť bezbranného človeka, pes napadol hrajúce sa deti. Vo význame „prísť na um“ rovnako ako pri synonymnom vyjadrení so slovesom prísť, prišla mi na um dobrá výhovorka, aj pri slovese napadnúť sa uplatňuje väzba s datívom, teda napadla mi dobrá výhovorka, napadla mi smelá myšlienka, napadol mi starý vtip.

          Ide o alebo jedná sa o?

          Mnohým sa zdá slovné spojenie „jedná sa o“ zvláštne a nie príliš vhodné. Kde je vlastne jeho pôvod a ako to s ním naozaj je? Kedysi dávno sa hlavne na jarmokoch ľudia „jednali“ ,aby sa „dojednali“ na cene. V takom prípade je „jednať sa“ správne. V iných prípadoch však nie. Preto vtedy skúste použiť „ide o“: Išlo o jeho brata, ktorý sa jednal so susedom o cene poľa, ktoré chcel kúpiť.

          Uvidíme sa, nie vidíme sa

          Vidíme sa – v súčasnosti veľmi často používané vyjadrenie pri lúčení. Kým ho používate len v súkromných rozhovoroch, nič sa nedeje, ale pamätajte, že tento tvar nie je správny. Správne je uvidíme sa.

            

          Zdieľať na Facebooku

          Kto by povedal, že snáď najcharakteristickejšie slovo dnešnej doby – zdieľať – nie je spisovné?
          Podľa jazykovedcov ide iba o mechanickú hláskovú úpravu českého slovesa sdílet a odporúčajú namiesto neho
          používať vhodnejšie ekvivalenty - oznamovať, dávať na vedomie, deliť sa, mať, znášať, zastávať a ďalšie.
          Len netuším, čo by mohlo nahradiť to najznámejšie facebookové “zdieľať” v modrom obdĺžničku, ktoré už dávno zaplavilo celý internet?
          Žeby "sharovať"?